Adam Rad�owski - Informatyka
Systemy operacyjne, dla ktĂłrych firma oferuje oprogramowanie: Linuks, Windows, Mac OS X.

Kącik GIS

2019-05-06

Kody EPSG układów współrzędnych używanych w Polsce

EPSG (European Petroleum Survey Group) była organizacją zajmującą się przemysłem paliwowym. Istniała do 2005 roku. Jednym z jej opracowań są szeroko stosowane kody EPSG identyfikujące poszczególne układy współrzędnych. Poniżej prezentuję listę kodów dla najpopularniejszych w Polsce układów.

Pasy południkowe o szerokości 3°:
Układ współrzędnych 1942 (południk środkowy 15°E) –> 3329
Układ współrzędnych 1942 (południk środkowy 18°E) –> 3330
Układ współrzędnych 1942 (południk środkowy 21°E) –> 3331
Układ współrzędnych 1942 (południk środkowy 24°E) –> 3332

Pasy południkowe o szerokości 6°:
Układ współrzędnych 1942 (południk środkowy 15°E) –> 3333
Układ współrzędnych 1942 (południk środkowy 21°E) –> 3334
Układ współrzędnych 1942 (południk środkowy 27°E) –> 3335

Układ współrzędnych 1965 (strefa I) –> 3120
Układ współrzędnych 1965 (strefa II) –> 2172
Układ współrzędnych 1965 (strefa III) –> 2173
Układ współrzędnych 1965 (strefa IV) –> 2174
Układ współrzędnych 1965 (strefa V) –> 2175

Układ współrzędnych GUGIK-80 –> 3328

Układ współrzędnych 1992 –> 2180

Układ współrzędnych 2000 (strefa V) –> 2176
Układ współrzędnych 2000 (strefa VI) –> 2177
Układ współrzędnych 2000 (strefa VII) –> 2178
Układ współrzędnych 2000 (strefa VIII) –> 2179

Układ współrzędnych UTM (strefa 33N) –> 32633
Układ współrzędnych UTM (strefa 34N) –> 32634
Układ współrzędnych UTM (strefa 35N) –> 32635

Układ współrzędnych WGS 84 –> 4326

Warto też zwrócić uwagę na następujące, mniej "oficjalne" układy wspólrzędnych:

Układ współrzędnych stosowany przez Open Street Maps i Google WGS 84 / Pseudo Mercartor -> 3857
Układ współrzędnych ETRS89 / ETRS-LAEA obejmujący Europę od Irlandii do wchodniego krańca Ukrainy i na pólnocy Spitzbergen, ale bez większej części Islandii i części Rosji -> 3035 .

Kiedy wykonujemy analizy dla obszaru innych państw, warto niekiedy wyszukać odpowiedniki naszego układu PL-1992, czyli generalnie chodzi o lokalny dla danego państwa układ z odległością mierzoną w metrach. Oczywiście dla państw o dużej powierzchni trudno o takie układy, ale np. kraje UE mają układy tego typu, bazujące na ETRS89.


Zaprezentowaną w przystępny sposób listę wszystkich kodów wraz z opisem można znaleźć na stronie Spatial Reference

2019-02-06

Wrażenia z QGIS 3.4 LTE

Występują nadal problemy z wyświetlaniem rastrów pobieranych z bazy PostgreSQL - a to sa normalne, a to czarne, jak smoła, a to w ciapki. Ktos poprawił GDAL w stosunku do wersji 2.18, ale słabo to dziala. Problemy z tablicami atrybutów wydaje się, że poprawiono. Mnóstwo fajnych funkcji, dostęp do serwisów ESRI, włączenie LASTools (do obróbki chmur LIDAR) nie wymaga w Windows uprawnień administratora - bo jest od razu właczone :-).

2018-12-19

Wrażenia z QGIS 3

Nie jest to wersja długoterminowa i dobrze. Jakieś problemy z widocznością tabeli atrybutów (przesunięte pola). Zmieniony interface wskazuje na to, że QGIS jest już dojrzałym programem i twórcy zaczynają bawić się wyglądem. Radzę poczekać z jego używaniem na serio.
Zastanawiam się, po co pakowane projekty - pliki QGIS fajnie edytuje się edytorem XML, jeśli chcemy wprowadzac np. jakies globalne zmiany - po co utrudniać to - nie wiem.

Wrażenia z QGIS 2.18

Usunięcie wtyczki "ftools" było dobrym posunięciem, choć nie do końca. Zamiast niej w menu "Wektor" pojawiły się wbudowane algorytmy QGIS, które działają lepiej i szybciej, a przede wszystkim wyniki mozna zapisać w dowolnym formacie po skierowaniu wyniku do warstwy tymczasowej. Jak wspomniałem, nie do końca jest tak fajnie. Ktoś nie przetłumaczył słowa "Dissolve" na np. "Połącz obiekty", nie ma możliwości wykonania operacji na zaznaczonych obiektach. Pierwsze - właściwie nie ma znaczenia. Drugie - gorzej - albo trzeba stworzyć nową warstwę i zapisać, albo w starej założyć jakies pole, wypełnić dla zaznaczonych i na to pole założyc filtr - trochę "słabo" i szkoda tego, co było. Inne algorytmy działań na warstwach, jako zbiorach też nie maja możliwości działania na oznacoznych obiektach.  Ja bym "ftools" wsadził po prostu gdzieś indziej, jako opcję.
Szybkość włączania nadal słabo, ale to chyba jakaś "uroda" programów GIS Desktop, bo QGIS w tej cesze nie jest osamotniony.
W bibliotece GDAL, która QGIS wyświetla rastry z bazy PostgreSQL/PostGIS jest jakis "myk" i jesli raster ma tak z 1,8 mln oczek (np. NMT 100x100 m pobrany z darmowych danych GUGiK woj.pomorskiego), to mozna go podłozyć na mapę, analizować, ale jesli zapiszemy projekt, to potem otwarcie takiego projektu powoduje kompletną awarie QGIS'a (core dump).
Włączenie LASTools (do obróbki chmur LIDAR) wymaga w Windows uprawnień administratora :-(, albo zrobienia pełnych uprawnień do katalogu, który QGIS wskazuje podczas pokazania błędu - czyli da się ominąc, ale z pomoca admina.

2017-01-26

Wrażenia z QGIS 2.14

 Bardzo przydaje się zmieniona o możliwość podania kilku pól, jako unikalnego klucza dla tabeli bez klucza głownego lub widoku przy pobieraniu warstw z geobazy profesjonalnej w PostGIS/PostgreSQL.  Zdecydowanie w dobrym kierunku poszły zmiany możliwości szrafurowania warstw przy składaniu mapy, a także sama funkcjonalnośc składania mapy do wydruku. W Windows QGIS włacza się wolniej (bo prcuje normalnie), ale już od wersji 2.8.5. Odnoszę wrażenie, że w 2.14 jest jeszcze wolnieszy start. QGIS dostarcza bardzo fajnych i ciekawie zintegrowanych narzędzi do szybkiego robienia wtyczek w jężyku Python. Sprawnie czyta starsze projekty, ale projekty z 2.14 w starszych wersjach mogą wywoływać dziwne efekty graficzne. Ale - od oprogramowania żądamy kompatybilności wstecz. Pozytywne jest to, że można eksportować warstwę jako CSV bez grafiki - nie trzeba używac już do tego (nadal użytecznej) wtyczki "MMQGIS". Przybyło formatów, które QGIS potrafi składać na jednym projekcie bez żadnej konwersji (to cecha wyjątkowa QGIS - w znanych mi innych, komercyjnych pakietach tego nie ma).

2015-11-07

Pomiary odleŋłości w QGIS 2.8, a podkłady mapowe wtyczki OpenLayers

Doskonałe podkłady mapowe, w szczególności Open Street Maps, dostepne poprzez te wtyczkę po wgraniu zmieniają układ odniesień. Aby poprawnie mierzyć odległości, należy dla projektu ustawić któryś z naturalnych dla Polski, np. WGS84 lub PL-1992. Mapa Open Street Maps dostosuje się do tego układu w tej wersji QGIS.
Po wykonaniu zleceń w zakresie batymetrii jestem pod dużym wrażeniem, co do jakości narzędzi QGIS, zdecydowanie przekraczających jakością niektóre programy komercyjne (miałem możliwość porównania wyników) oraz bardzo dużymi możliwościami globalnego operowania na warstwach wektorowych w pozycji menu "Geoprocessing".

2015-09-18

Wrażenia z QGIS 2.10

Zasadniczo dla mnie bez zmian - proponuję przeczytać "changelog" dla zainteresowanych nowymi funkcjonalnościami. QGIS 2.10 wydaje się nieco szybciej pracować na rastrach - ale może to tylko wrażenie. Niestety - ma problemy z interpretacją projektów, stworzonych w niższych wersjach - niewielkie - niektóre warstwy wektorowe nagle pokazywane są na liście warstw z kilkoma symbolami stylu. Pozostaję przy 2.8 .

2015-05-02

Wrażenia z QGIS 2.8

Nadal bardzo dobrze. Warto przeczytać listę zmian, dostępną na stronie http://www.qgis.org . Jak można się przekonać, są one nieduże, zasadnicze funkcjonalności bez zmian.
Bardzo przyjemnie tworzy się opracowania kartograficzne (tak zwane "wydruki"). Obiekty takie, jak legendy, wstawiane obrazy, skale, dowiązane do wstawionej na opracowanie kartograficzne mapy, automatycznie zmieniające swoje parametry, cechy graficzne oboektów, jak przejrzystośc, możliwośc przenoszenia koloru, ramki itp., itd. tworzą z QGIS bardzo przyjemne, proste i szybkie narzędzie do takiej pracy. Obraz opracowania kartograficznego doskonale eksportuje się wraz z kolorystyką do wektorowych PDF i SVG, dając możliwośc wstępnego przygotowania opracowań kartograficznych do ostatecznego złożenia w programach DTP czy grafiki wektorowej, jak Corel Draw, czy LibreOffice/OpenOffice Draw. Warstwy z mapy można ekportować do DXF do dalszego składu w programach CAD.

2014-12-22

Wrażenia z QGIS 2.6

Nadal bardzo dobrze. Nowa wtyczka OpenLayers została znowu udoskonalona, przywołuje podkłady MapQUEST od razu dla okolicy, która ogladamy. MapQUEST to dane z OpenLayers - przy dużych skalach widac budynki i numery budynków. Bardzo dobrze dopracowany kalkulator pól pozwala na bardzo wiele złożónych operacji na zawartości pól, generowaniu współrzędnych centroidów itp.
Trochę zaskakuje brak opcji zapisu warstwy "zapisz wybrane jako". Opcja ta została "ukryta" w "zapisz jako" gdzie należy zaznaczyć kwadracik opisany "tylko wybrane".
Doskonale współpracuje z WMS Geoportalu - zaznaczać trzeba jednak kwadracik "Ignore Get Map".

2014-11-26

Wrażenia z QGIS 2.4

Nadal bardzo dobrze. Możliwość zmiany układy odniesień dla projektu z otwartymi wartswami rastrowymi i przeliczanie odwzorowania tych warstw - działa doskonale. Eksportowanie zaznaczonych elementów z warstwy wektorowej odbywa się poprzez opcję dla warstw "zapisz jako" - trzeba tam zaznaczyć "check box"  "zapisz tylko wybrane". Bardzo fajne jest eksportowanie projektowanych wydruków do SVG oraz wektorowych PDF, a także wybranych warstw do DXF - można łatwo produkowac materiał do pracy w LibreOfficeDraw czy CorelDraw lub CAD. Nowa wtyczka OpenLayers jest udoskonalona, przywołuje podkłady np. BingMaps od razu dla okolicy, która ogladamy, można zmienić układ odniesień przy przeglądaniu na dowolny polski (np. PL-1992 - EPSG=2180) - to już dzięki nowym możłiwościom QGIS 2.4.

 2014-04-11

Wrażenia z QGIS 2.2

Jest nadal bardzo dobrze. Bez problemu radzi sobie z ESRI GDB, zapisuje i odczytuje. Dodano sympatyczną funkcję tworzenia siatki równoleżników i południków na wydruku mapy. Nie zepsuto niczego, co było w poprzedniej wersji. Nadal, aby wczytać WMS z Geoportalu, konieczne jest ustawianie w projekcie "reprojekcji w locie", a zaczytywane warstwy deklarować, że są w WGS84. Ciekawe, że w QGIS 1.7.x nie było tego problemu. Natomiast problem ten mają np. Geomedia 6.x .

Brawo Łotwa (z aktualnej nazwy QGIS wynika tym razem to tam powędrował QGIS, aby urodzić się w nowej wersji) !

2013-11-02

Wrażenia z QGIS 2

Jest bardzo dobrze. Świetnie rozwiązana wspólpraca z PostGIS -  kreator zapytań, pod warunkiem, że znamy SQL, jest zbudowany idealnie, poza ewentualnym mankamentem, że zapytania trzeba kopiować do jakiegos edytora tekstowego, aby  je zapisać na dysku. Świetnie zorganizowany system instalacji wtyczek. W pierwszych dniach pracy trochę "bolą" nowe ikony i nowe miejsca, gdzie musimy szukać starych funkcjonalności wtyczek. Potrafi zapisywać nawet w ESRI GDB, z odczytem jest gorzej (nie udało mi się odczytać żadnej bazy tego typu, poza wylistowaniem zawartych w niej warstw).

2012-11-05

Wrażenia z QGIS 1.8.x (Lisboa)

Nie dlatego, abym był aż takim patriotą (choć jednak dumny byłem z dużego wkładu zespołu z Wrocławia do prac nad QGIS :-) ), wolę jednak QGIS 1.7.x (Wrocław). W Windows zalecam 1.7.0, w Linuksie 1.7.4. W 1.8.x występują tajemnicze kłopoty z kompatybilnością ftyczki "ftools", nie moge sie też przyzwyczaić do tego, że autorzy uznali, że zmieniać układ współrzędnych projektu mogę tylko wtedy, gdy jest włączona "reprojekcja w locie". Wersja 1.8.x nie umie się posłużyć innym układem odniesienia z Geoportalu, jak WGS84, choć pięknie tranformuje w locie taką mapę na układ PUWG 1992/19. W QGIS "Lisboa" nie mogłem doszukać się też możliwości przeinstalowania wtyczki. Są duże problemy z obsługą znaków narodowych. Trzeba trochę poczekać na poprawki.

2012-06-02

Kolejny problem z otwieraniem WMS z Geoportalu

Część z WMS z Geoportalu wymaga aktualnie podawania nazwy użytkownika i hasła, np. mapy topograficzne.

Ciekawe jednak, że dzieje sie to NIERAZ i trzeba ciągle próbować - z hasłem lub bez.

Należy zarejestrowac sie w Geoporatlu. Podawanych w procesie tej rejestracji danych użytkownika i hasła używamy także do podłączania WMS (oprogramowanie GIS, które posiadacie, powinno miec oprócz podania adresu WMS, także posiadać możliwość podana użytkownika i hasła. Pamiętajmy zawsze przy otwieraniu WMS, że należy zawsze ustawić taki ukłąd współrzędnych pobieranego WMS, jak projektu (WMS Geoportalu zwraca WGS84 i PUWG 1992).

2012-02-20

Brak w QGIS dla Windows w opcji "Wektor"/"Narzędzia zarządzania danymi" funkcji łączenia danych poprzez atrybuty.

Należy:

1) wejść do opcji "Wtyczki"/"Pobierz więcej wtyczek"

2) odnaleźć na liście wtyczkę "fTools" i przeinstalować ją

3) wyjść z QGIS i wejść z powrotem

 

2012-02-02

Wyszukanie przestrzeni pomiędzy poligonami (dla umiejących operować w QGIS).

Generalnie korzystamy z opcji menu „Wektor”, narzędzia geoprocessingu i narzędzia geometrii:

1) dla wejściowej warstwy X robimy minimalna otoczkę wypukłą dla wszystkich obiektów

2) wycinamy w niej dane całą naszą warstwą (robimy różnicę), w której jest tylko jeden obiekt złożony z wielu wysp

3) rozbijamy ten obiekt na wieloczęściowe – powstaje warstwa A.

Dalej jest różnie:

1) wtyczką „table” dodajemy do A pole tożsame z polem warstwy X, gdzie są charakterystyczne dla warstwy X wartości unikalne

2) „ręcznie” wypełniamy tablicę atrybutów A

3) „ręcznie” usuwamy obiekty, które nie maja przyporządkowań oraz części tych, które wystają poza zasięg odpowiednich obiektów

4) za pomocą złączenia wg atrybutów produkujemy skorygowaną warstwę.

2011-11-19

Open Layers jeszcze raz.

Poczytałem sobie licencję na BingMaps, ale wygląda na to, że nie sa to dane do publikacji darmowej w produktach komercyjnych. Tym niemniej ogólnie szybkość działania podkładów dostepnych za pomocą OpenLayers jest moim zdaniem doskonała w porównaniu do Geoportalu.

Odwracanie w QGis współrzędnych po pobraniu GML'a z WFS Geoportalu oraz jak pobrać działki katastralne z tegoż serwisu.

W QGis można rzeczywiście odwrócić współrzędne, ale działanie wtyczką do tego przeznaczoną jest obarczone pewnymi niedogodnościami, ponieważ jest ona w wersji eksperymentalnej. Ja na wszelki wypadek zapędzam do tego GRASS'a. Można tez bezpiecznie zrobic to w PostGIS za pomoca funkcji przekształceń afinicznych.

Tym niemniej - podaję link z opisem, jak zamieniać X i Y w danych z Geoportalu w QGis, poniewaz dodatkowo jest tam opisane, jak sobie pobrać z WFS działki katastralne. Oto on:

http://geoinformacja.wordpress.com/2010/10/04/wfs-pobieranie-danych-gml-do-shape-czyli-jak-odwrocic-wspolrzedne-w-qgis/

Przy zaciąganiu danych z Geoportalu należy pamietać o zapoznaniu się z licencją na ich używanie.

 

2011-10-31

Wtyczka OpenLayers daje możliwośc stosowania podkładu dynamicznie przesuwanego, pobieranego z Google, Yahoo i BingMaps. Szczególnie te ostatni zasób jest interesujący ze względu na licencjonowanie - radzę poczytać.

2011-07-07

Import WFS Geoportalu tylko za pomocą GRASS

Jeżeli chcemy użyć tylko GRASS do importu i obrotu danych z WFS Geoportalu, przy imporcie (korzystamy z importu OGR) w zakładce "Optional" powinnismy zaznaczyć:
- do not clean polygons (lepiej zaimportowac wszystko - algorytmy czyszczenia nie wytrzymuja nieraz błędów w warstwach)
- override dataset projection (bo importujemy do swojego układu współrzędnych)
- allow overwrite existing files (tak na wszelki wypadek)
- verbose output (lubię widziec, co się dzieje podczas importu)

Oczywiście należy wpisać nazwę pliku, z którego importujemy dane oraz nazwe warstwy, która ma powstać w naszym mapsecie.

Nie zaznaczamy typu importowanej warstwy  (czy punkt, czy poligon itp).

2011-06-15

Problemy z WMS Geoportalu

Od paru tygodni serwery Geoportalu są nieporawnie skonfigurowane i zwracają inne adresy do pobierania informacji o zawartości (GetCapabilities), a inne dla GetMap. W QGis można z tym błędem poradzić sobie, zaznaczając przy pobieraniu mapy "box"  "Ignoruj URL dla GetMap".

Niektóre osoby, używające ArcView, przekazały mi informację, że Geoportal zwraca dane tylko w WGS84 i nie da sie podłączać w niektórych wypadkach tych map do własnych, np. w układzie PUWG 1992/19. Tak naprawdę jest tak, że ten program nie rozpoznaje kodów EPSG OGC i z tego powodu należy w nim przy pobieraniu warstwy wybrać odpowiednie odwzorowanie (jest to opisane na stronach pomocy ESRI).

W starszych wersjach oprogramowania, ze zględu na wersję WMS, najprawdopodobniej będa problemy z uzyciem WMS Geoportalu.

Uwaga, co do zamiany współrzędnych przy zastosowaniu QGis i GRASS

Dla QGis aktualnie istnieje wtyczka "swapXY", która służy do zmian współrzędnych, więc uruchamianie potężnego motoru GRASS nie jest konieczne w wypadku takiego zastosowania. Nie próbowałem działania tej wtyczki.

2011-06-14

Jak skorzystać z danych WFS Państwowego Rejestru Granic z Geoportalu, nie mając swojego ulubionego najnowszego oprogramowania ?

Zasadniczo problemem nie jest to, że programy nie maja klienta WFS, ale to, że Geoportal przesyła dane WFS w wersji 1.1.0 . Drugim problemem jest to, że w tych danych zamienione sa współrzędne.

Jeśli jesteś posiadaczem licencji profesjonalnej na GeoMedia w wersji 6.1 lub wyższej - najprawdopodobniej nie potrzebujesz niczego więcej, ponieważ program ten ma klienta WFS, który czyta WFS z Geoportalu i lokalizuje go poprawnie, pomimo zamienionych współrzędnych.

1. Najważniejsze - przeczytać, na jakich zasadach możemy korzystać z tych danych na stronie Geoportalu

2. Jak wiemy, serwisy WMS i WFS dostepne są także poprzez przeglądarkę, dzięki wpisywaniu odpowiednich linków. Kto przeczytał sobie podstawy działania WFS, będzie wiedzial, co wpisywać (linki główne bez komend "GetFeature" są podane na "Geoforum"), a dla tych, którzy nie wiedzą - podaję trzy linki:

 

http://sdi.geoportal.gov.pl/wfs_prg/wfservice.aspx?SERVICE=WFS&VERSION=1.1.0&REQUEST=GetFeature&TYPENAME=gmgml:POWIATY

http://sdi.geoportal.gov.pl/wfs_prg/wfservice.aspx?SERVICE=WFS&VERSION=1.1.0&REQUEST=GetFeature&TYPENAME=gmgml:GMINY

http://sdi.geoportal.gov.pl/wfs_prg/wfservice.aspx?SERVICE=WFS&VERSION=1.1.0&REQUEST=GetFeature&TYPENAME=gmgml:WOJEWODZTWA

3. W przeglądarce pojawi nam sie typowy widok XML. Każdy z tych widoków nalezy zapisać (zapisz stronę) na dysku, jako plik GML (bo takowe zwraca serwis WFS Geoportalu - trochę szkoda, że nie umie też innych formatów, typu "zipped shp", jak np. Geoserver).

4. Pliki GML w QGis wersja >= 1.6.0 przekształcamy do postaci ESRI Shape, za pomoca wtyczki "OGR konwerter"... i wszystko byłoby właściwie zakończone, ale okazuje się, że w importowanych GML zamienione sa współrzędne X i Y. Tu uratuje nas program GRASS (patrz niżej).

Jak w GRASS zamienić współrzędne X i Y ?

Kiedy przeczytamy tekst poniżej, nasunie się pytanie - po co tyle kombinacji ? Przecież warstwy mozna zaimportować z GML, czy SHP od razu do GRASS. Otóż w systemie Linuks nie sa one potrzebne, ale GRASS w Windows ma różnorakie niedociągnięcia, stąd przedstawiam sposób pewny. Z kolei interfejs GRASS w QGis nie ma niektórych możliwości, które ma GRASS.

1. Zakładamy, że współrzędne X,Y sa w układzie WGS84. Z poziomu QGis otwieramy plik ESRI Shape z zamienionymi współrzędnymi, za pomocą wtyczki Grass zakładamy nowy mapset, który musi mieć takie wartości N,W,S,E, aby pomieściła sie w nich nasza wastwa i warstwa z zamienionymi X i Y. Wystarczy więc, aby W=0,E=60,N=60,S=0 . Importujemy warstę do tego mapsetu.

2. Wyłączamy QGis, włączamy "czysty" GRASS i używamy tam funkcji "v.translate", która w iterfejsie wxPython kryje się pod "Wektor/Praca z mapa wektorową/Reposition vector map". Tam - podajemy jako parametr naszą warstę, warstwę, która ma byc wynikowa oraz plik tekstowy z definicją przekształcenia (pamiętajmy o kropce, jako dzielniku dziesiętnym) o zawartości:

 

49.00238664 24.14573618 24.14573618 49.00238664

54.83578887 24.14573618 24.14573618 54.83578887

49.00238664 14.12293000 14.12293000 49.00238664

54.83578887 14.12293000 14.12293000 54.83578887

 

Jak widać, sa to pary liczb - który róg mapy ma przejść w który. Liczby te mozna sprawdzić za pomocą "v.info", dostępnym w interfejsie wxPython, jako "Wektor/Raporty i statystyki/Podstawowe metadane mapy wektorowej".

 

3. Wyłączamy GRASS, właczamy QGis. Zaczytujemy z mapsetu GRASS obróconą warstwę do QGis i zapisujemy, jako ESRi Shape. W ten sposób mamy mapę w układzie WGS84, z której w QGis można "wyprodukować" warstwę w innym układzie współrzędnych w opcji menu "Wektor". W QGis można uzywac zdefiniowanych układów współrzędnych, z numerami EPSG. Układ PUWG 1992/19 to ETRS89 / Poland CS92, EPSG=2180 .

 

2011-06-13

Wtyczki QGis, których używam.

 

1. Aby uzyskać pełną listę dostępnych dodatkowych wtyczek, należy po wybraniu z menu "Wtyczki/Pobierz wiecej wtyczek" w zakładce "repozytoria" kliknąć na przycisku "dodaj niezalezne repozytoria".

2. W zakładce "wtyczki" pojawi się lista wtyczek wraz z objasnieniami. W tej zakładce mozemy zainstalowac wtyczki.

3. Z wtyczek dostarczonych razem z QGis używam:

 * fTools (Wektor) - operacje na wartwach wektorowych (wycinanie elementow) (w wersjach od 2.0 wtyczka ta jest na stałe w QGIS i nie trzeba jej instalować)

 * Zapytanie przestrzenne - selekcjonowanie całych elementow, ktore przecinaja sie, sa rozlaczne itp

 * Grass - praca na warstwach GRASS (przestarzała od wersji 2.0 - GRASS jest po prostu w funkcjach geoprocessingu)

* Digitizing Tools - rozszerzenie dla zwykłej edycji warstw

4. Sugerowane do zainstalowania wtyczki (gwiazdkami zaznaczone sa uzywane przeze mnie czesciej):

 * NumericalDigitize - dodawanie węzłów poprzez podanie ich współrzędnych

 * Numerical Vertex Edit - zmiana położenia węzłów poprzez podanie ich współrzędnych

 - FreeHand Editing - ręcznie, jak w Gimpie, czy innym programie do tworzenia rysunków rysujemy krzywe i powstaje od razu sieć ich węzłów

 * Select features of visible layers - wybieranie elementów z widocznych warstw za pomocą zakreślenia prostokątem

 * Points2One - tworzenie poligonów z punktów

- Przechwyć współrzędne

 - GoogleLayers - mozliwość podlozenia widoku z Google pod swoje warstwy; konieczne jest przeczytanie instrukcji, jak tego używać (przestarzała od wersji 2.0, gdzie zastępuje ją Open Layers)

-Swap XY - zamiana współrzędnych X z Y (do ustawiania danych, pobieranych w GML z WFS CODGiK/GUGiK)

- New Memory Layer - nowa warstwa przechowywana w pamięci, a nie na dysku - zwróćmy uwagę na to, że taka warstwa nie ma tablicy atrybutow, co przyspiesza rysowanie figur, można do niej kopiować wybrane z innych warstw elementy; pamiętajmy, ze przy wydaniu komendy "usuń" zniknie ona bez pytania

 - DumpLoadField - zapisuje/laduje tablice atrybutów z pliku CSV

 - CadTools - narzędzia do bardziej zaawansowanego rysowania map

 - Polygonizer - tworzy poligony z przecięć linii

 * Table Manager - do zmian struktury tabeli atrybutow (dodawanie/usuwanie kolumn, zmiany ich nazw itp.)

 - Split Feature - zamiana poligonów na linie

 - GdalTools - operacje na rastrach (interesujące są łączenia rastrów - od wersji 2.0 na stałe w QGIS)

 - qgCSW - przeglądanie zawartości serwerów metadanych

- Intersect It - przecinanie

  *Spit - eksport warstw SHP do bazy PostGIS (lepsza od wersji 2.0 jest wtyczka "Zarzadzenbie bazami")

- Clip Multiple Layers - przecinanie wielu wartw jedną (dotyczy rastrów i wektorów)

- Clipper - przecinanie wektorów - wynik zawsze w SHP

* GeoCoding - geokodowanie jednego adresu z uzyciem Google lub OpenStreet, MMQGIS służy do geokodowania grupowego z tabeli

- Contour - izolinie

- Lat LOn Tools, LatLon Grid - rózne zabawy z siatkami i podawaniem współrzędnych WGS84

-Kontrola topologii

* Search Layers - przeszukiwanie wszystkich warstw po wszystkich polach

-GEarthView - pokazuje naszą mapę na Google Earth (musi być zainstalowany program Google Earth)]

-Georeferencer - nadawanie referencji rastrom