Adam Rad�owski - Informatyka
Systemy operacyjne, dla ktĂłrych firma oferuje oprogramowanie: Linuks, Windows, Mac OS X.

Pliki do pobrania

Zapraszam na FTP.

UWAGA !
Po uruchomieniu ("kliknięciu") linku poniżej zostaniemy odpytani o hasło, które brzmi "anonimowe1" (oczywiście należy podawać je bez cudzysłowu).
Jeżeli przeglądarka odpyta o użytkownika, to nazywa sie on "info".

FTP firmy "Informatyka"

Podczas wchodzenia do nowych katalogów FTP możemy byc odpytywani ponownie o hasło. Jest to uciążliwe, ale takie są polityki bezpieczeństwa, na które nie mam wpływu.

Przeglądarka "Firefox" lub "Seamonkey" raczej nie odpyta o użytkownika.
P
rzeglądarki, które odpytają, to "Google Chrome", "Opera","Midori" i "Internet Explorer".
W starszych wersjach "Midori" i "Safari" FTP może nie dać się obsłużyć.

FTP zawiera m.in. pełną, najbardziej aktualną dokumentację programu MagAD, a także materiały techniczne.

Prosta instalacja Ubuntu (16.11.2013)

instalacja_ubuntu.pdf

instalacja_ubuntu.odt

Całość instalacji Ubuntu wraz z tworzeniem USB czy DVD instalacyjnego opisana jest bardzo szczegółowo na stronie WWW, jak poniżej:

Instalacja Ubuntu

Surowa dokumentacja MagAD

Zawiera najnowsze opisy. Pliki rozn* to opisy róznic pomiędzy kolejnymi wersjami. Jeśli macie Państwo na przykład wersję 3.3, nalezy przeczytać pliki "rozn_magpx_33_34.pdf", "rozn_magpx_34_35.pdf", "rozn_magpx_35_36.pdf". Dla informatyków - w katalogu "tech_docs" sa najnowsze opisy techniczne. Dokumentacja ma spore rozmiary i znajduje się na FTP firmy "Informatyka".

Właściwa wersja PostgreSQL

Z tego względu, że PostgreSQL od 12.0 wzwyz nie obsługuje elementów, niezbędnych do pracy MagAD, nie należy w dystrybucjach Linuksa, które maja taki PostgreSQL w repozytoriach instalować PostgreSQL z repozytorium.
Należy pobrać PostgreSQL EDB (najlepiej wersję 9.5.x, a jeśli takiej nie ma, niższą, niż 12.0) ze strony:
https://www.enterprisedb.com/downloads/postgres-postgresql-downloads

Oczywiście należy pobrać wersję zgodną z architekturą naszego komputera (64 bit albo 32 bit). Instalacja jest trywialna - mając uprawnienia amdinistratora po pobraniu pliku z rozszerzeniem "run" należy ustawic temu plikowi atrybut wykonywalności i uruchomić. Na wszelkie pytania, oprócz uruchomienia "Application Stack Buider" odpowiadamy twierdząco, choć można na przykłąd zmienić lokalizację clustra danych tak, aby znalazła się na takiej partycji, na jakiej my chcemy.
W Ubuntu 20 i współczesnych mu dystrybucjach nie będzie działał zainstalowany z PostgreSQl 9.5 z takiego pakietu PgAdmin3. Należy sobie zainstalować dostępny z repozytoriów:
sudo apt-get install pgadmin3
Należy pamiętać, aby zrobić sobie linki symboliczne w katalogu "/usr/bin" do programów "psql" i "pg_dump" oraz innych narzędzi PostgreSQL, których lubimy/potrzebujemy używać, ponieważ instalacja EDB instaluje PostgreSQL w jednym katalogu, do którego nie ma ścieżek dostępu. Jeżeli zainstalujemy PostgreSQL wyższy, niż 9.5, towarzyszyc mu będzie PgAdmin4, który działa w wyższych wersjach Ubuntu. PgAdmin3 można nadal dopinstalowac z pakietów - PgAdmin4 jest strasznie powolny. PgAdmin3 nie jest rozwijany i w wyższych wersjach PostgreSQl może nie obsłużyć jakichs nowych rzeczy, ale MagAD takich rzeczy nie używa, ponieważ wymaga wersji >=9.1 a i starsze, odpowiednio spreparowane (dodany język PlPgSQL), nawet 8.1 jak najbardziej się nadają.

Jeżeli instalujemy większy system serwerowy, to oczywiście lepiej pobrac źródła PostgreSQL:
https://www.postgresql.org/ftp/source/v9.5.24/

...skompilować, zainstalować binaria, a następnie stworzyc użytkownika systemowego "postgres", w którego katalogu nalezy zainicjować cluster bazy (program "initdb"), a następnie uruchamiać komendą, która zostanie pokazana po zainicjowaniu clustra z wykorzystaniem rc.local albo lepiej - uruchamiać taki PostgreSQL jako serwis:
https://www.cyberciti.biz/faq/how-to-enable-rc-local-shell-script-on-systemd-while-booting-linux-system/