Adam Rad�owski - Informatyka
Systemy operacyjne, dla ktĂłrych firma oferuje oprogramowanie: Linuks, Windows, Mac OS X.

Informacje na tematy nowych zmian wprowadzanych przez Fiskusa z zakresie komunikacji elektronicznej z rzeczonym Fiskusem


Plik PDF z opisem programu MagAD-JPK

Zebrane i nieraz przetworzone informacje nt.JPK

2024.02.10

Krajowy System e-faktur - odcinek 6
Przetestowałem program firmy "BC" z Sopotu do eksportu e-faktur w środowisku Windows 10. Instalacja jest  zdecydowanie utrudniona w stosunku do niższych wersji oraz emulatora Wine w Linuksie, ale działa. Nie rozumiem tego, co firma z Redmond wyrabia z tym swoim systemem.

2024.02.03

Krajowy System e-faktur - odcinek 5

Firma "BC" z Sopotu wydała już pierwszą wersję programu do eksportu e-faktur. Jak wspominałem wcześniej, MagAD będzie współpracował z tym programem. MagAD będzie produkował pliki e-faktur, a program "BC" będzie je wysyłał. Po ponad tygodniowych wstępnych testach doszliśmy do miejsca, kiedy pliki e-faktur, generowanych z MagAD eksportują się do interface Ministerstwa Fianansów za pomocą programu firmy "BC". Program był testowany w środowisku Linuksa 64 bit i 32 bit (Wine 3) oraz w Windows 8 32bit i działa stabilnie. Teraz rozpocząłem szczególowe testy, próbuję programowi podstawiać problematyczne dane, przeprowadzę tez testy na Windows 10 64bit, tworzona jest informacja z sugestiami dla firmy "BC", co wydaje mi się istotne do zmiany w programie eksportującym. Przy okazji wykonywane są korekty samego eksportu plików z bazy MagAD.

Planuję w oprogramowaniu to tak zorganizować, aby po wygenerowaniu plików z MagAD program ten właczył się automatycznie i z jego poziomu za pomoca wciśnięcia jednego, a potem drugiego klawisza faktury eksportowały się. Możliwe będzie wykoanie jakiejkolwiek innej czynności, czy ich szeregu zamiast wywołania programu eksportującego. Program firmy "BC" konfiguruje się wstępnie raz, a potem to rzeczywiście sprowadzi się do wcisnięcia dwóch przycisków "Wczytaj faktury" i "Wyslij do KseF", a może będzie to jeszcze bardziej proste.

Dodatkowo, jak wynika z komunikatu MF z 19.01.2024:
https://www.gov.pl/web/finanse/przesuniecie-terminu-wdrozenia-obowiazkowego-ksef
...wdrożenie KSeF zostało ... bezterminowo przesunięte.

Proponuję też poszukać sobie różnych uwag w sieci na temat "KseF". Niektóre, jak ta:
https://www.youtube.com/watch?v=Yo8x3gf_8-o

...mają chyba troche tytuły "pod publiczkę", ale pewne aspekty tej wypowiedzi wzbudziły mój niepokój. Polecam własnej ocenie.

Proszę też o zapoznanie się z wczesniejszymi "odcinkami" nt. "Krajowego Systemu e-faktur", zaczynając od odcinka nr 1. Jak widać, te najgorsze scenariusze, które starałem sie uczciwie przekazać w odcinku nr 1 nie spełnią się raczej :-).

2024.01.02

Krajowy System e-faktur - odcinek 4

Oczywiście przed przeczytaniem tego "odcinka" proszę o zapoznianie się z wcześniejszymi...

Pliki "e-faktur" już się zapisują na dysku. Kontrola Faktury VAT przechodzi już prawidłowo. Kolejne testy będą dotyczyć korekt oraz faktur VAT marża. Taka kontrola odbywa się przed skierowaniem faktury do systemu e-faktur. Okazuje się, że najkrótszy czastakiej kontroli (ok. 20:00, więc nie jest to czas największego obciążenia)  to ... 1 minuta 15 s dla jednaj faktury. Długość trwania kontroli zasadniczo nie zależy od ilości pozycji na fakturze. Nie chcę krakać, ale jeśli ktoś wystawi np. 100 faktur w ciągu dnia, to nawet przy pełnej automatyzacji procesu doda mu to ponad 2 h pracy ! Być może przekazywanie plików "e-faktur" do biur rachunkowych w celu wysyłki (o czym juz się powoli słyszy) będzie chyba najlepszym wyjściem, aby nie obciążać tymi czynnościami swojego pracownika... Tak czy owak zwiększy to koszty.

2023.12.22

Krajowy System e-faktur - odcinek 3

Oczywiście przed przeczytaniem tego "odcinka" proszę o zapoznianie się z wcześniejszymi...

Zakończyłem kodowanie tworzenia plików XML z e-fakturami. Było to duże wyzwanie, ponieważ trzeba było analizowac każdy element schematu e-faktury, czy dotyczy faktur, generowanych z MagAD. Sporo czasu zajęło także pobieranie różnych danych do e-faktury, które w niej sa, a nie sa konieczne do celów podatkowych, natomiast stanowią elementy pomocnicze, mogące pojawić sie na fakturze. Niekiedy trzeba było stosowac obejścia, ponieważ schemat e-faktury nie uwzględnia jadnek pewnych elementów.

Na dzisiejszy dzień tylko program do eksportu JPK generuje pliki e-faktur. "Wciągnięcie" tej funkcjonalności do MagAD 3.8 nastapi później. Teraz nastąpi żmudny okres testów i korekt.

2023.10.14

Krajowy System e-faktur - odcinek 2

Jeśli ktoś z Państwa nie czytał "odcinka 1" z 2023.02.18, to proszę od niego zacząć.

Zmieniło się nieco - dowiedziałem sie, że teraz już Ministerstwo Finansów wymaga przechodzenia faktur tylko dla firm przez KseF.
Rozmawiałem z firma BC z Sopotu, która zamierza zrobić oprogramowanie, które wyeksportuje pliki, generowane z MagAD. Przetesowałem ich inne oprogramowanie, czy jest ono w stanie zadziałac na Linuksie, ponieważ jest dedykowane dla Windows. Okazało się, że tak (za pomoca emulatora "wine").

2023.02.18

Krajowy System e-faktur - odcinek 1

Jak większośc z nas wie, rząd szykuje system, przez który mają przechodzić wszystkie faktury, nazwywany w krócie KSeF.
Planowane jest odroczenie rozpoczęcia przymusu użwania KSeF do 01.07.2024, jak wynika z:
https://www.gov.pl/web/kas/zmiany-w-projekcie-krajowego-systemu-e-faktur-ksef-po-uwagach-biznesu
...ale nie oznacza to, że jednak przymus stosowania KSeF oraz inne uwagi biznesu zostaną uwzględnione i KSeF nie ruszy kiedy indziej.
Proponuję też zapoznać się z akapitem "KSeF to korzyści dla biznesu" z tej strony, którego to akapitu nie skomentuję...
Nie można tego ominąć, wystawiając faktury z paragonem - niestety - faktury do paragonu muszą znaleźć się w KSEF.
Z tekstu, który jest poniżej widac, że sa duże trudności z opanowaniem tego przeze mnie, jest wiele deklaracji ze strony firm trzecich oraz obsługi informatycznej MF, w które do końca nie wierzę i należy się liczyć z tym, że MagAD nie podoła tej presji i trzeba go będzie wymięniać na coś innego. W takim krańcowym wypadku oczywiście będe wspópracował z instalatorami nowego oprogramowania u Państwa. MagAD ma takie możliwości eksportu, że bez trudu mozna z niego pobrać dane - potem pozostanie kwestia wstawienia ich do nowego oprogramowania przez jego serwis. Potem raczej zakończę działaność, ponieważ już drugi rok i tak zaczęła przynosić straty ze względu na brak zleceń. Zawiesic nie warto, poniewaz wtedy nie będę mógł wesprzeć nikogo nawet na zlecenie.

Tym niemniej ambitnie tworzona jest aktualnie wersja MagAD 3.8, która będzie eksportowała w możliwie jak najmniej wymagający dla operatora sposób dane pojedynczych faktur (w oddzielnych plikach lub jednym).

Prace posuwają się zdecydowanie powoli. Format e-Faktury przewiduje wszystkie przypadki faktur z ustawy o VAT i są to setki elementów do analizy. Na niektórych trzeba zatrzymać się na godzinę, aby zrozumieć, czy ten element dotyczy, ponieważ w schemacie struktury sa tylko odwołania do paragrafów, które trzeba studiować.
MagAD na pewno nie będzie miał opcji bezpośredniej łączności z interfejsem Ministerstwa Finansów, tak zwanym API.

Rozwiązania, które mogą te łącznośc z API pominąć:

W dostępnej nieodpłatnie Aplikacji Podatnika KSEF (https://www.podatki.gov.pl/ksef/) jest wg informacji, którą otrzymałem z serwisu informatycznego Ministerstwa Finansów możliwośc wgrywania z plików pojedynczych faktur.
Masowe wgrywanie faktur i większa integracja MagAD z interfejsami MF jest zbyt kosztowna, aby była opłacalna do wykonania przeze mnie z powodu nieużywanej przeze mnie technologi oraz dużej komplikacji procesów uwierzytelniania i opisu, który odbiega (na minus) od zrozumiałych opisów z przykładami kodu innych API, jak Shoper, GUS czy kody pocztowe z którymi ma łączność wersja 3.8 MagAD.
Informacje płynące od osób, próbujących wykonać interfejsy do eksportu e-Faktur, są takie, że z powodu ciągłych mikrozmian w tym systemie nie sposób wytworzyć raz pomostu, ale wymagane sią w miare częste upgrade, co może mieć znaczący wpływ na koszty, ponoszone przez podatnika.

MagAD 3.8 oraz MagAD-JPK (dostępny dla posiadaczy MagAD w wersji >=3.4) będą miały opcję wyboru generowania plików faktur oddzielnie i razem  Implementuję aktualnie tylko wersję 2 e-Faktury, ponieważ zacznie ona obowiązywać jeszcze w roku 2023.


Jeżeli nie musimy automatyzowac wysyłki (np. mamy mało faktur):

1. Pliki wygenerowane w MagAD lub MagAD-JPK, zgodnie z deklaracją  Ministerstwa Finansów:
http://www.informatyka.gdynia.pl/wysylanie_e_faktur.pdf
można będzie zaimportować w dniu ich wystawienia w Aplikacji Podatnika KSEF (https://www.podatki.gov.pl/ksef/) . Teoretycznie zaakceptowano uwagi "biznesu", że np. w wypadku awarii u podatnika będzie on mógł zaimportować/wpisac e-Faktury z jednodniowym opóźnieniem, ale na razie nie przekłada się to na zapisy prawne.

2. Jest też możliwość po prostu powtórnego wpisania ich ręcznie w dniu ich wystawienia ww. aplikacji albo udostępnianej przez MF aplikacji "e-mikrofirma", ponieważ proces generowania i importowania może zająć więcej czasu, niż szybkie wpisanie. E-Faktura przewiduje tylko podstawowy opis sprzedawanego towaru/usługi, więc nie powinno to zająć dużo czasu.

Jeżeli chcemy bardziej zautomatyzowac wysyłkę (np. mamy dużo faktur):

1. Będę rozmawiał z firmą BC z Sopotu, ponieważ planuje ona zrobić właśnie program do wysyłania wygenerowanych w innych programach faktur:
https://bcsopot.com.pl/faq/ksef.php
Program taki uzupełniałby problem, nierozwiązany bezpośrednio w MagAD. W tym wypadku MagAD najprawdopodobniej zawsze by był sprzedawany z tym programem. Muszę jednak najpierw przetestować, czy oprogramowanie firmy BC mozna uruchomić w środowisku Linuksa (za pomoca emulatora "Wine") - dla tych, ktorzy pracują w środowisku Linuksa. Jeżeli ta próba nie wyjdzie, w Linuksie poszukam innego rozwiązania.

2. Jeżeli nie uda się z BC Sopot i w jakiejś firmie używającej MagAD konieczne będa jednak takie bardziej zaawansowane funkcjonalności, a wszczególności wysyłanie seryjne e-Faktur musi sie ona liczyć z koniecznością napisania odpowiedniego pomostu przez firmę zewnętrzną, która działa na technologiach, udostepnianych przez MF. Pomost będzie musiał wysyłać wytworzone w MagAD pliki e-Faktur (pojedyncze lub razem w jednym pliku).

3. Dla tych, którzy MagAD od 3.4 wzwyż opcja generowania plików eFaktur w formacie XML KSeF umieszczona będzie w programie do generowania JPK, ponieważ format KSeF to właściwie to samo, co JPK_FA. Dzięki temu uzytkownicy starszych wersji będą mogli tylko po nabyciu programu do eksportu JPK generować pliki z fakturami do późniejszego wgrania za pomocą Aplikacji Podatnika KSEF. Będą mieli troche więcej pracy, ale nie muszą wymieniac podstawowego oprogramowania, co da oszczędności przede wszystkim na kosztach reinstalacji MagAD na wszystkich komputerach.


10.01.2020

Konieczość wystawiania paragonów z NIP nabywcy - cd.

Prace nad drukowaniem NIP są zakończone. W praktyce w wersji rozwojowej programu tak funkcjonalość już działa, normalnie będzie dostępna od wersji handlowej 3.7 . Jeżeli drukarki fiskalne, z którymi działa MagAD są wyprodukowane od 2016 roku włącznie, powinno dać się na nich drukować NIP nabywcy (MagAD używa kilku sposobów dla starszych i nowszych typów drukarek - jest więc możliwe, że i na starszej, niz 2016 rok NIP da się drukować). Inne niuanse takich wydruków będa umieszczone już w dokumentacji programu.

31.12.2019

Konieczość wystawiania paragonów z NIP nabywcy
Fiskus od 01.01.2020 nakazuje wystawić paragon z NIP nabywcy, jeśli nabywca w przyszłości będzie chciał otrzymać fakturę z NIP.
Czyli de facto chodzi tu tylko  w praktyce o podmioty niebędące osobą fizyczną. Do paragonu bez NIP nalezy wystawić fakture bez NIP kontrahenta.
Równocześnie z powodu niedoskonałości plików JPK nie mamy wystawiac paragonów dla firm, w szczególności tych liczonych inaczej, niż liczą kasy fiskalne, to jest z VAT obliczanym od wartości netto w grupach VAT w górę, czyli zgodnie z ustawą o VAT. Czy nie lepiej zatem od razu wystawić faktury VAT dla takiego podmiotu i nie komplikowac sytuacji ? Tak właśnie było dotąd i nadal jest to zgodne z prawem. Pamiętajmy, że dokumenty, do których wystawiono paragony fiskalne, rozliczane są na podstawie danych z urządzeń fiskalnych, a nie JPK (tak informowano mnie na szkoleniu z JPK).
Zatem tak właśnie sugeruję czynić posiadaczom wersji MagAD, które nie mają wbudowanej opcji drukowania takiego NIP na paragonach fiskalnych.
Z tego powodu, że dokumentacje różnych drukarek z protokołem POSNET-THERMAL "Esc-P", ktory wykorzystuje MagAD w sposób rozbieżny opisują funkcję, która można wykorzystać w drukarkach fiskalnych do drukowania NIP nabywcy, prace jeszcze trwają w tym zakresie.

Oczywiście - jeżeli ktoś miał włączone faktury dla fimr do wydruku na drukarce fiskalnej - musi je wyłączyć.

Uproszczony opis, jak zmienić konfigurację drukowania dokumentów przez drukarkę fiskalną znajdziecie Państwo tutaj:
konf_drukarki_fiskalnej.pdf

26.02.2018

MagAD-JPK w wersji 4.2 z obsługą JPK_VAT wersja 3 z dnia 09.02.2018 miał błąd zapisu daty zakupu dla dokumentów zakupu
Jest możliwy do pobrania program MagAD-JPK w wersji 4.2 z dnia 26.02.2018 (posiada skorygowaną sprawę, dot.ww. daty zakupu, a także zauważony błąd techniczny - niezależnie od wyboru zapisania pliku JPK w miejscu A czy B zawsze zapisywał w B). W kwestii możliwości pobrania proszę posiadających licencje na MagAD-JPK o kontakt e-mail. Jeżeli nie uzyskacie Państwo w rozsądnym czasie (do 2 dni) odpowiedzi, proszę o telefon.

10.02.2018


MagAD-JPK w wersji 4.2 z obsługą JPK_VAT wersja 3
Jest możliwy do pobrania program MagAD-JPK w wersji 4.2 z dnia 09.02.2018 (posiada pewne korekty techniczne w stosunku do wetsji 4.1, ale nie ma to wpływu na jakość i zawartośc generowanych JPK). W kwestii możliwości pobrania proszę posiadających licencje na MagAD-JPK o kontakt e-mail. Jeżeli nie uzyskacie Państwo w rozsądnym czasie (do 2 dni) odpowiedzi, proszę o telefon.

MagAD-JPK generalnie rozwijany jest "na żądanie" po sygnale o klientów, gdzie księgowi powinni pilnować pojawiających się zmian w przepisach (to jest ich zadanie, a nie informatyki). W innym wypadku bardzo zwiększają się koszty wytwarzania oprogramowania, które przenoszone są potem na użytkownika.

04.02.2018

Jednolity Plik Kontrolny JPK_VAT wersja 3 - działa
Program MagAD-JPK został przetestowany za pomocą nowego "Klienta JPK" Ministerstwa Finansów. W nadchodzacym tygodniu udostepnię wersję 4.1 MagAD-JPK, który obsługuje już najnowszy JPK-VAT w wersji 3 (ważny na rok 2018). Firmy, które zakupiły dotychczas licencje, nie muszą wykupowac żadnego upgrade. Sam proces reinstalacji jest prosty i polega na nadpisaniu pliku poprzedniego programu "MagAD-SQL". Trzeba będzie wykonać jeszcze raz inicjację danych. Jeżeli ktos życzy sobie reinstalacji, ponieważ nie ma informatyka (lub z innegj przyczyny), proszę o umówienie się za mną na jakis termin (będzie to usługa płatna - ale tylko za same czynności instalacji - zgodnie z moim cennikiem).

19.01.2018

Jednolity Plik Kontrolny JPK_VAT wersja 3
Otrzymałem odpowiedź od "jpk helpdesk" Ministerstwa Finansów. Cytuję:
--------------------------------
...jeśli chodzi o użycie Aplikacji Klient JPK 2.0 w dniu 1 luty 2018 będzie wydana aktualizacja która umożliwi wczytywanie, walidację i wysyłanie plików w wersji 3. Do tego momentu środowisko produkcyjne nie będzie przyjmowało tych plików oraz aplikacja nie ma tych opcji odblokowanych. W kontekście pytania i uwag dot. błędów w opisie do pliku schemy XSD - błędy w opisie są nam znane. Prawidłowymi danymi są zapisy w pliku XSD opis został zlecony do poprawienia.
--------------------------------
Zamieniając to na ludzki język - definicja JPK_VAT na rok 2018 w "MagAD-JPK" została zaprojektowana poprawnie i w lutym 2018, bo dopiero wtedy Ministerstwo Finansów uruchomi jego obsługę - będzie realna możliwość przetestowania "MagAD-JPK". Pojawi się wtedy nowa wersja "MagAD-JPK" z obsługą JPK_VAT na rok 2018.

10.01.2018

Jednolite Pliki Kontrolne dla wersji 3.6 i 3.5
"Jednolite Pliki Kontrolne" (JPK) dla wersji jw.obsługuje dodatkowy program "MagAD-JPK". Wybrano jednak tę formę, ponieważ ze względu na dynamicznie wprowadzane w MagAD 3.6 zmiany - ta wersja może nie zostać wesją handlową w odpowiednim czasie, choc używana jest już przez wiele podmiotów. Posiadacze innych wersji powinni wykonać więc upgrade programu do wersji 3.5 najpóźniej do terminu, w jakim obowiązani są do składania odpowiednich plików JPK i zakupić program "MagAD-JPK".
Aktualnie istnieje w nim obsługa JPK_VAT w wersji na rok 2017, JPK_FA i JPK_MAG. Wstępnie zaprojektowany jest JPK_VAT w wersji na rok 2018, ale niestety - definicje udostępniane przez MF są błędne, stąd klienci, którzy już posiadają MagAD-JPK będa musieli zakupić jego upgrade po tym, kiedy MF opublikuje poprawne definicje. Wystosowałem 10.01.2018 e-mail do "info.e-deklaracje@mf.gov.pl" z precyzyjnym opisem problemów, które uniemożliwiają prawidłowe stworzenie JPK_VAT w wersji 3 (rok 2018). Jeżeli nie uzyskam odpowiedzi w ciągu 7 dni, przekażę informacje oficjalnym pismem do wskazanej mi na szkoleniu w III Urzędzie Skabowym w Gdańsku jednostki Ministerstwa Finansów. Tak czy owak program "MagAD-JPK" obsługuje już na dzisiejszy dzień JPK_VAT w wersji 3, zgodnie z elektroniczną definicją, ponieważ to z nią musi on być technicznie zgodny. Rozważana jest możliwość wykonania JPK_WB oraz przywrócenia programu KPR, który funkcjonuje z MagAD i wtedy ten program będzie generował JPK_PKPiR - zależy to jednak od potrzeb klientów, które w tej chwili nie są artykułowane w tym zakresie.
Program MagAD-JPK może być już sprzedawany firmom, które nie mają innej możliwości generowania JPK_VAT (JPK_VAT powinien być generowany przez oprogramowanie księgowe dla wszystkich operacji z rejestru VAT) lub też muszą generowac JPK_FA lub JPK_MAG.